Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

 

Фізики отримали речовину, яка у 80 тис. разів перевищує температуру Сонця

Американські фізики зіштовхнули іони золота, досягши при цьому в лабораторних умовах найбільш високої температури з моменту виникнення Всесвіту.

Рекорд встановлений на релятивістському прискорювачі важких іонів у Брукхейвенській національній лабораторії в Нью-Йорку.

Утворення кварк-глюонної плазми в точці зіткнення розігнаних іонів золотаПро успіхи лабораторії її представник Стівен Вігдор відзвітував у понеділок на конференції Американського фізичного товариства у Вашингтоні. Стаття вчених з'явиться в журналі Physical Review Letters.

В рамках експерименту проводилося зіткнення іонів золота в колайдері. У результаті була отримана кварк-глюонна плазма з температурою близько 4 трильйонів градусів за Цельсієм.

Отримана фізиками температура трималася кілька мілісекунд, але за цей час було отримано стільки даних, що для їх аналізу доведеться витратити не один рік.

Для порівняння, температура нейтронної зірки, що сформувалася відразу після вибуху наднової другого типу, становить близько 100 мільярдів градусів за Цельсієм, а температура ядра Сонця - 50 млн градусів. Передбачена температура розпаду протонів і нейтронів складає 2 трлн градусів. При цьому середня температура Всесвіту - всього на 0,7 градуса вища за абсолютний нуль.

Автори дослідження впевнені, що їм вдалося зловити мить перед тим, як плазма з кварків і глюонів конденсувалася в адрони і мить до того, як було створено нерівноважний стан між матерією і антиматерією (в іншому разі наш Всесвіт був би наповнений лише чистою енергією). Спочатку передбачалося, що така плазма є газ, проте у 2005 році за результатами роботи RHIC було встановлено, що вона веде себе швидше як рідина, майже позбавлена в'язкості і без тертя.

За словами фізиків, нові результати підтверджують дані п'ятирічної давнини. Вважається, що протягом кількох мікросекунд після Великого Вибуху Всесвіт складався з кварк-глюонної плазми. Таким чином, проведені дослідження дозволяють краще зрозуміти процеси, які відбувалися на ранньому етапі розвитку космосу. Зрештою, фізики сподіваються ще більше наблизитися до розуміння того, як і чому з однорідної первозданної маси виникла матерія.

 

Розміщено: 22.02.2010