Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

 

У першої видимої безпосередньо екзопланети мільярди супутників

Навколо зірки Фомальгаут в сузір'ї Південної Риби кружляє цілий диск незрозуміло великих частинок. Звідки узялися ці «мікроастероїди», учені поки сказати не можуть. Не виключено, що при зіткненні крупніших тіл.

Диск навколо Фомальгаута був виявлений ще в минулому столітті, а кілька років тому астрономи розгледіли в нім щось подібне до «дірки» діаметром 2 мільярди кілометрів, усередині якої свічення пилу різко падає. Побачивши такий ефект, астрономи припустили, що дірку утворила планета, і почали її шукати поблизу внутрішнього краю диска Фомальгаута.


Фомальгаут. Зображення NASA

Учені не помилилися – планета масою порядку маси Юпітера на відстані 1,8 мільярда км (115 а.о.) від зірки була виявлена. У листопаді 2008 року це небесне тіло, Фомальгаут b, стало першою позасонячною планетою, яку вдалося безпосередньо побачити в телескоп. Це історична фотографія Космічного телескопа імені Хаббла. Правда, самого Фомальгаута на ній немає, на фото він закритий спеціальною маскою: інакше яскрава зірка засвітила б весь фотоприймач, і ані диска, ані планети ми б не побачили.

Астрономи під керівництвом Пола Каласа, які відкрили Фомальгаут b, навіть розгледіли зсув планети від року до року за рахунок обертання навколо зірки, після чого всі питання про фізичний зв'язок Фомальгаута і Фомальгаута b відпали.

Проте «помилкова зоря» Фомальгаута – не просто покажчик, який допоміг знайти планету. Не пройшло і року, як з'ясувалося, що у зодіакального світла від цієї планети є свої власні загадки. Внутрішній край пилового диска володіє помітною асиметрією – північна його частина яскравіша південної.

 

За матеріалами: infox.ru Розміщено: 19.01.2010