Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

 

На Марсі з'явилися довгі і чіткі доріжки слідів

Пошуки слідів живих істот на інших небесних тілах, за винятком потоптаної американськими астронавтами місячної поверхні, поки не дали ніякого результату. Проте, іноді астрономам вдається знайти щось подібне — наприклад на Марсі.


Фото безіменного марсіанського кратера. Зображення NASA

На цьому фото безіменного марсіанського кратера, отриманому камерою високої роздільної здатності HIRISE марсіанського орбітального розвідника MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), можна розгледіти мінімум дві доріжки слідів. Одна з них знаходиться біля крупного скельного утворення на верхній межі стінки кратера і тянеться до його покритого піщаними дюнами плоского дна. Другий переривистий слід можна побачити трохи правіше, хоча він і не так помітний. Ще дві ледве помітних коротеньких доріжки знаходяться безпосередньо поряд з великим слідом і проходять паралельно одна одній.

Хто залишив ці сліди? — це два великих камені на дні кратера. Їх розмір — два-три метри.

Докладніше вивчення слідів дозволяє встановити і те, як камені скачувалися вниз і який профіль стінки кратера. Можна також зрозуміти, яку форму мають камінці, що колись лежали на самому краю кілометровго кратера. Вже сам факт, що сліди переривисті, говорить про те, що ці камені не сповзли вниз, штовхаючи перед собою лавину марсіанського піску, а саме прокотилися, перекидаючись і підстрибуючи.

Форма кожного подальшого відбитку трохи відрізняється від попереднього. Змінюється уздовж траєкторії і відстань від сліду до сліду. Учені сподіваються, що за допомогою докладного аналізу цих зображень зможуть відновити не тільки форму кратера і самих каменів, але навіть розподіл маси в них. І зможуть перевірити, чи був це однорідний шматок скелі або в ньому були якісь вкраплення марсіанських газів.

Чому камені, що довгі роки трималися вгорі (про це говорить велика кількість нанесеного вітром піску, на якому залишилися сліди), все-таки зірвалися вниз, поки що не зрозуміло. Можливо, десь неподалеку на Марс впав черговий метеорит, і спричинив марсотрасіння. Також цілком імовірно, що його положення було таким хистким, що вистачило слабенького пориву марсіанського вітру, щоб порушити рівновагу. А може, той же вітер змів піщану подушку, яка утримувала камінь. Отже у планетологів з'явилося відразу декілька нових тем для роздумів і дискусій.

 

За матеріалами: infox.ru Розміщено: 27.12.2009