Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

Астрономи зареєстрували "антиматеріальну" наднову

Астрономам вперше вдалося зареєструвати на практиці рідкісний тип наднових - наднову, що вибухнула через нестабільність пар (Pair-Instability Supernova - PISN).

Наднова SN 2002bi. Фото авторів дослідженняЗазвичай вибухи наднових є результатом гравітаційного колапсу ядра зірки, яке складається з важких елементів - продуктів термоядерного горіння світила. При цьому, залежно від маси початкового об'єкту, утворюється компактний об'єкт: чорна дірка, нейтронна зірка або білий карлик.

Проте, якщо маса світила складає більше 140 сонячних, то усередині її високоенергетичні фотони, стикаючись з ядрами елементів, приводять до утворення пар електрон-позитрон у великій кількості. У деякий момент життя зірки даний процес починає домінувати над іншими, внаслідок чого баланс тиску всередині світила порушується, і вона вибухає. При цьому ніякого компактного залишку, характерного для легших "колег", після зірки не залишається.

В рамках нової роботи учених цікавила наднова SN 2007bi, зареєстрована в 2007 році в карликовій галактиці, розташованій на відстані 1,6 мільярда світлових років від Землі. Відразу після вибуху наднова привернула увагу вчених своєю надзвичайною яскравістю. Подальші спостереження дозволили виявити в останках зірки велику кількість радіоактивного ізотопу нікелю 56Ni, що є характерною ознакою PISN.

Учені підкреслюють, що кандидати на звання наднової, що вибухнула через нестабільність пар, були і раніше (наприклад, SN 2006gy), проте в їх останках були відсутні сліди нікелю.

Астрономи сподіваються, що нові результати допоможуть прояснити еволюцію Всесвіту на ранніх етапах її розвитку. Вважається, що саме наднові, аналогічні SN 2007bi, заповнили космос важкими елементами.

 

Розміщено: 03.12.2009