Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга

 

 
 
 
 
     
 
 

Учені зафіксували рідкісне сонячне цунамі

Іноді доводиться вірити і очам. І геліофізики, що вивчають Сонце, були просто вимушені зробити це, коли своїми очима побачили явище, яке вважалося майже неймовірним, - сонячне цунамі.

У травні 1997 року, коли вперше були помічені ознаки того, що по поверхні нашого світила можуть проходити колосальні хвилі розжареної плазми, учені висловили розумні сумніви. Надто великий був масштаб того, що відбувається. Хвиля ця з легкістю накрила б всю Землю, а зародившись в невеликому епіцентрі, вона швидко розійшлася по Сонцю колом діаметром в мільйони кілометрів. "Можливо, - вирішили скептики, - Це лише випадковість, флуктуація, гра тіні, але ніяк не хвиля". Тепер стало ясно - "сонячне цунамі" реально.

У лютому цього року пара ідентичних зондів зробила запис, аналіз якого довів існування цього вражаючого явища. Енергія в лічені миті здійняла вгору мільярди тонн розжареного газу у вигляді коронального викиду маси (СМЕ) - і навколо цього "розриву" стала швидко розширюватися хвиля цунамі.

Апарати STEREO записали все, що відбувається з двох точок зору: напрям, в якому вони спостерігали Сонце, знаходився під прямим кутом, що дало вченим безпрецедентні види на це цунамі. Це, безумовно, була хвиля - тільки не води, а пекельного жару, розжареної плазми і магнетизму. Формально кажучи, цунамі називається швидкою магнітогідродинамічною хвилею. Цього разу вона піднялася у висоту аж на 100 тис. км і рухалася, розширюючись, із швидкістю 900 тис. км/г, несучи в собі енергію 2400 мегатонн в тротиловому еквіваленті. Після того, як колосальне цунамі прокотилося по поверхні, Сонце ще якийсь час "здригалося", в атмосфері його утворилися тимчасові магнітні корональні дірки і області високої магнітної активності.

На щастя, такі страхітливі події не впливають безпосереднього на нашу планету. Проте вони можуть викликати могутні корональні викиди, створювати і корональні дірки, які, у свою чергу, породжують сонячний вітер, і інші явища, які здатні впливати на наше безпосереднє оточення. Крім того, фахівці можуть використовувати дані про ці цунамі як "діагностичну ознаку" поточного стану Сонця. Та і врешті-решт - вони просто вражають.

 

За матеріалами: space.rin.ru Розміщено: 28.11.2009