Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга

 

 
 
 
 
     
 
 

Опубліковано фотографію галактики NGC4710

Європейський інформаційний центр космічного телескопа опублікував фотографію галактики NGC4710, яка знаходиться приблизно за півсотні мільйонів світлових років від Землі в напрямі до сузір'я Волосся Вероніки і належить до скупчення Діви. NGC4710 – спіральна галактика, видима з ребра.

На фото, яке зробила Покращена камера для оглядів ACS космічного телескопа, добре видно і тонкий диск з молодих зірок, роз'їдений прожилками ширяючого в їх світлі пилу, і яскраве здуття в центрі галактики, відоме як «балдж», і сплюснуте гало старих зірок, що тягнеться далеко за межі кадру. Так з ребра виглядала б і будь-яка інша спіральна або лінзоподібна галактика, навіть наша власна.

Але головна «родзинка» цього фото в іншому. З першого погляду її можна навіть і не помітити. Придивіться до картинки уважніше: над і під площиною диска від центру цієї галактики відходять чотири ледве помітних світлих смуги, які разом утворюють щось подібне до букви «Х» галактичних масштабів. Судячи з кольору і інших характеристик цієї «букви», вона складається із зірок. Що примусило їх вишикуватися в таку незвичайну структуру?


Галактика NGC4710. Фото NASA, ESA

NGC4710 – не єдина галактика з Х-подібним центром. Такі об'єкти рідкісні, але зустрічаються, і астрономам вони відомі як один з підтипів галактик з псевдобалджем. Природа цих утворень поки точно не встановлена, але більшість фахівців схиляються до думки, що це центральні перемички між спіральними рукавами галактик – видимі з ребра і, не виключено, що і з торця.

Така інтерпретація виходить як із спостережень, так і з комп'ютерних розрахунків, що моделюють еволюцію мільйонів зоряних орбіт в галактиках, схожих на справжні. У багатьох з них на певному етапі еволюції може з'явитися структура мало не квадратної форми. Отже псевдобалджі – галактичні перемички, що легко руйнуються, на які ми подивилися в потрібний час і під потрібним кутом.

 

Розміщено: 20.11.2009