Астрономи, стверджують, що Сонячна система не занадто сприятлива для виникнення життя

Астроном Едвард Гінан з університету Віланови в штаті Пенсільванія, США, і його колеги з'ясували, що для виникнення життя більше підходять системи оранжевих карликів, а не системи сонячного типу. На думку вчених, життєві форми менш уразливі в системах з холоднішими і менш яскравішими зірками, ніж Сонце.

Гінан і колеги порівняли шкоду, яку може нанести живим організмам ультрафіолетове і рентгенівське випромінювання зірок різного типу. Вони проаналізували дані, зібрані супутником International Ultraviolet Explorer (IUE) в 70-90-х роках минулого століття. Учені визначали відстань від зірки, при якій вода на планеті знаходиться в рідкому стані, і моделювали інтенсивність випромінювання, що отримується планетою.

Виявилось, що зірки класом трохи вище за Сонце можуть завдати найбільшої шкоди ДНК. Основна загроза виходить не від рентгенівського випромінювання, яке ефективно розсівається атмосферою, а від ультрафіолету, що проникає до самої поверхні.

Червоні карлики – зірки з меншою яскравістю, ніж Сонце, – також потенційно небезпечні для життя. Проблема полягає в тому, що маса зірки настільки мала, що планети знаходяться на близьких орбітах до неї, повільніше обертаються і звернені до неї весь час однією стороною. Втім, дослідники допускають, що на межі тіні або на неосвітленій стороні можуть скластися сприятливі умови для життя.

Ідеальним варіантом, на думку Гінана і колег, є так звані оранжеві карлики – поширений клас зірок, до якого відносяться 15% зірок нашої галактики. У системах оранжевих карликів зона жилих планет знаходиться достатньо далеко від центру, щоб уникнути смертоносного випромінювання, і в той же час достатньо близько для підтримки води в рідкому стані.

Крім того, оранжеві карлики живуть в 5-6 разів довше за Сонце, що могло б дати життю більше часу для розвитку.

 


Ключові слова: