На фото з космосу видно, що хмари копіюють малюнок континентів

Подекуди різниця в кількості хмар над сушею і океаном настільки помітна і виразна, що можна дуже точно провести межу берегової лінії за допомогою одного тільки візуального спостереження за хмарами. Представлене зображення стало яскравою ілюстрацією цієї можливості. 

На карті представлена усереднена хмарність земної атмосфери в період з 1 по 31 жовтня 2009 року. Дані зібрані інструментом MODIS супутника NASA Terra. На схемі білим відмічена повна хмарність, тобто густі хмари впродовж всього жовтня.

У глибокий синій колір забарвлені ділянки, де жовтень видався абсолютно безхмарним. Немає нічого дивовижного в тому, що найчіткіше межа хмарності з'являється там, де дуже суха місцевість граничить з океаном. Це Південна Африка, Аравійський півострів і Гренландія. Над вологішими регіонами межа між сушею і водою вже не так яскраво виражена. На заході Центральної Африки контур берегової лінії розчиняється в хмарах, яких над вологими тропічними лісами так само багато, як і над розташованим на захід від джунглів Атлантичним океаном. Різниця між водою і сушею практично не помітна і над групою островів і вузьких півостровів між півднем Азії та Австралії. Практично весь регіон дуже хмарний, і контури навіть основних масивів суші, таких як індонезійські острови Суматра і Калімантан, лише злегка помітні. Розмитість меж суші і океану відображена в імені, яке метеорологи дали цьому регіону, – «Морський континент».

Окрім своєї основної ролі – виробників дощу і снігу хмари відповідальні за переміщення енергії, її проникнення в кліматичну систему або вихід з неї. Хмари можуть як зігрівати, так і охолоджувати. Їх вплив залежить від висоти, на якій вони розташовуються, типу і віку. Хмари відбивають сонячне світло назад в космічний простір, що викликає охолодження. Але при цьому вони також можуть і поглинати тепло, яке випромінюється безпосередньо з поверхні Землі при її охолодженні, і у такий спосіб запобігати вільному виходу цього тепла в космос. Останній ефект і називають парниковим – хмари працюють, як плівка або скло в овочевих теплицях. При цьому роль, яку грають хмари, може змінюватися щодня. Саме тому глобальні супутникові спостереження за ними дуже важливі і допомагають розуміти клімат нашої планети і передбачати його зміни.

 


Ключові слова: