Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

Виявили чорну діру середньої маси

Астрономам вдалося виявити рідкісний об'єкт - чорну діру середньої маси.

У рамках роботи вчених цікавив об'єкт NGC 5408 X-1, який належить до класу ультра яскравих  джерел рентгенівського випромінювання. Цей об'єкт розташований в галактиці NGC 5408, яка знаходиться на відстані 15,8 мільйонів світлових років від Землі в сузір'ї Центавра. Чорна діра та зірка-компаньйон. Зображення NASA

Аналізуючи дані, зібрані космічним апаратом XMM-Newton з 2006 по 2008 роки, вчені встановили, що перед ними чорна діра. У свою чергу вивчення квазіперіодичних коливань випромінювання дозволило визначити, що перед вченими діра масою 1-9 тисяч сонячних мас. При цьому діаметр цього об'єкта лежить в межах від 0,5 до 4 земних.

Дослідники вважають, що у цього масивного об'єкта є зірка-компаньйон. В даний час астрофізики проводять спостереження за допомогою космічного апарату Swift, націлені на підтвердження цієї гіпотези. Наприклад, їм вже вдалося виявити коливання в яскравості з періодом в 115,5 дня. Астрофізики вважають, що це період обертання зірки і компактного об'єкта навколо спільного центру мас.

Чорні діри діляться за масою умовно на три категорії: діри зоряної маси (кілька десятків сонячних мас), діри середньої маси (до декількох тисяч сонячних мас) і надмасивні чорні діри (до декількох мільярдів сонячних мас). При цьому вважається, що останні утворюються з перших в результаті поглинання матерії, злиття та поглинання. Якщо це так, то у Всесвіті повинно бути досить багато проміжних об'єктів - чорних дір середньої маси. Проте, на теперішній час, виявлено зовсім небагато подібних об'єктів.

 

  Розміщено: 11.11.2009