Астрофізики виявили у блискавках антиматерію

Астрофізики, зафіксувавши потужне гамма-випромінювання під час розрядів блискавки, виявили в них антиматерію. Результати своєї роботи вчені представили на науковому симпозіумі у Вашингтоні (США).

За словами дослідників, використовуючи орбітальну обсерваторію Фермі, вони змогли роздивитися гамма-сплески в земній атмосфері, які територіально збіглися з грозами. Аналіз спектру дозволив встановити, що в цих спалахах виразно прослідковуються сліди високоенергетичних позитронів - античасток електронів.

Дослідники підкреслюють, що гамма-випромінювання під час розрядів реєструвалося неодноразово. Наприклад, недавно це вдалося вченим з Японії, які розмістили спеціальні датчики на висоті 2770 м над рівнем моря на території обсерваторії Нокінура. Аналіз випромінювання тоді дозволив дослідникам визначити, що грози є прискорювачами електронів.

За словами вчених, сліди високоенергетичної антиматерії в блискавках фіксуються вперше. В даний час фахівці поки що не в змозі пояснити механізм появи цих часток.

Телескоп Фермі був запущений на орбіту 11 червня 2008 року. Спочатку апарат називався GLAST, проте пізніше ім'я було змінене. Загальна вартість проекту склала $ 690 млн. Очікується, що телескоп Фермі пропрацює на орбіті, висота якої складає 565 кілометрів, до 2018 року.

Нагадаємо, в лютому міжнародна група астрономів заявила про те, що їм вдалося зафіксувати найяскравіший і найзагадковіший за всю історію космічних спостережень спалах гамма-випромінювання в сузір'ї Кіля.

 


Ключові слова: