Супутник Сатурна, Енцелад, нагадує Землю

Спостереження, проведенні  недавно американським аерокосмічним  агентством (НАСА), за допомогою космічного апарату "Кассіні",  показали, що один із супутників Сатурна, Енцелад, поводиться вкрай незвично і дуже нагадує Землю.

У доповіді, представленій Американським Геофізичним Союзом на конференції в Сан-Франциско, стверджується, що на поверхні супутника помітні розломи і переміщення геологічних пластів, що дуже нагадує процеси, характерні для океанічного дна Землі.

Біля південного полюса цього льодового супутника Сатурна помітна тектонічна активність - тут спостерігаються незвичайні борозни, так званні "тигрові смуги", які є джерелом пари та крихітних крапельок води, що осідають на поверхню у вигляді кристалів.

Вивчення історії цих розломів показало, що вони з часом дрейфували з місць свого початкового утворення. Цей процес, на думку вчених, надзвичайно нагадує земний геологічний процес, хоч і володіє своїми відмінностями.

На океанічному дні Землі, переміщення геологічних пластів відбувається завдяки тиску розплавленої породи і магми, що піднімаються зсередини Землі. Вважають, що у випадку Енцелада причиною переміщення пластів може бути вода.

Раніше вчені повідомляли, що в "тигрових смугах" існують хімічні умови для утворення та підтримки органічного життя. Для повноти картини не вистачало тільки наявності води в рідкому вигляді.

З Енцеладом і до цього були пов'язані вражаючі відкриття, зроблені космічним апаратом НАСА "Кассіні". Так, не дивлячись на слабке гравітаційне поле та малий діаметр (500 км), у Енцелада є своя атмосфера, що складається на 65% з водяної пари, на 20% з молекулярного водню і на 15% з вуглекислого газу. Той факт, що атмосфера Енцелада не випарувалася і не розсіялася в космосі, пояснюють тим, що на поверхні цього супутника йде постійне виділення водяної пари. Також Енцелад має найчистішу в Сонячній системі крижану поверхню, тому поверхня супутника майже біла. Вона відбиває близько 90% світла, що падає на поверхню Енцелада. Це найбільший показник у всій Сонячній системі.

Тепер учені НАСА планують повернутися до Енцелада для детального вивчення південного полюсу, з метою визначити, чи не є хімічні процеси, що діють там, процесами зародження органічного життя. Наступний проліт "Кассіні" біля Енцелада відбудеться у листопаді 2009 року.

 


Ключові слова: Сатурн, Енцелад,